Pod taktovkou Domu MS v Rožňave sa uskutočnila 21.04.2022 prednáška na tému : „2022 rok odkazu štúrovcov“. Pán Vladimír Tököly pútavo, s dôrazom na jednotlivcov, priblížil osobnosť nielen Ľudovíta Velislava Štúra, ale aj tých štúrovských romantikov a buditeľov, ktorí pôsobili na Gemeri.

Centrom vzdelanosti v 19. storočí boli mestá Rožňava, Revúca a Jelšava. Pôsobili tu a študovali mnohí významní štúrovci. Samuel Tomášik, evanjelický kňaz v Chyžnom, bol pri zrode Matice slovenskej. Bývalá ZDŠ na Ulici zeleného stromu v Rožňave niesla hrdo jeho meno.

Pavol Dobšinský, kňaz, folklorista a zberateľ ľudovej slovesnosti, známy práve mnohými zbierkami slovenských rozprávok. Jeho rodný dom nájdeme v Slavošovciach. Každoročne na jeho počesť organizuje MS recitačnú súťaž v prednese slovenskej rozprávky.

August Horislav Škultéty, spisovateľ najviac zameraný na tvorbu pre deti a mládež. Vydal 1846 prvý časopis venovaný deťom Zornička. Od 1862 bol prvým správcom 1. slovenského gymnázia v Revúcej.             

Peter Kellner Hostinský sa narodil vo Veľkej Polome. Novinár, spisovateľ, historik, filozof. Bol autorom prvej štúdie o symbole dvojitého kríža. Pomáhal Štúrovi redigovať Slovenské národné noviny a Orla tatranského. Celoživotný priateľ  Pavla Dobšinskeho.

V roku 2022 uplynie 200 rokov od narodenia viacerých štúrovcov, ktorí majú význam nielen ako národní buditelia, ale mnohí boli úplne prvými matičiarmi. Spestrením podujatia o gemerských štúrovcoch bol krásny spev hymnických piesní v podaní skupiny Pekná dolinka z Vlachova. Zuzka Tomková nám výstavkou ručných prác priblížila odkaz našich predkov. Alenka Gallová z Honiec zase pre nás vyčarila nádherné šperky. Máme v pláne pozývať na naše podujatie aj iných šikovných Gemerčanov. Príjemné posedenie sa uskutočnilo v útulných priestoroch kníhkupectva KnihArt v Rožňave. Ďakujem všetkým zúčastneným za krásne popoludnie a pozývam vás na ďalšie. Nezabudneme poďakovať mestu Rožňava a Matici slovenskej za podporu pri našom prvom podujatí.

 

Mária Veľdáková, predseda MO MS v Rožňave.

 


© Mesto Rožňava, 25. 4.  2022 Ing. Marek Krišťák, administrátor internetového portálu mesta

 

 

 

Publikované: 25.04.2022 13:57 hod.