V Baníckom múzeu v Rožňave môžu počas slnečných prázdninových dní návštevníci na výstave precestovať takmer celý svet.
 
Banícke múzeum v Rožňave, kultúrne zariadenie Košického samosprávneho kraja, prezentuje v týchto dňoch vo výstavných priestoroch Galérie Baníckeho múzea v Rožňave na Nám. baníkov 25 zaujímavú výstavu grafika a svetobežníka Gézu Dámosyho – Obkreslený svet.
 
Géza Dámosy sa narodil v roku 1936 v Budapešti. Študoval architektúru v Maďarsku a Nemecku, kde sa neskôr začal venovať umeniu a jeho štúdiu. V rokoch 1959-1961 študoval na Vysokej škole výtvarných umení v Berlíne a na Katedre grafiky Akadémie múzických umení v Ríme grafiku. Do roku 1979 viedol v Bonne umeleckú skupinu pantomímy Reflector. Od roku 2000 je na dôchodku.
 
Ešte v aktívnom veku sa stal cestovateľom a dodnes každý rok navštevuje rôzne kúty sveta. Zo svojich ciest si prináša vlastné kresby, ktoré zachytávajú neuveriteľné zážitky, a tak jednotlivé kresby tvoria aj osobité príbehy. Z jeho cestovných denníkov sa zrodilo niekoľko knižiek v nemeckom a maďarskom jazyku. Géza Dámosy vystavoval kolektívne ako aj jednotlivo najmä v Nemecku a Maďarsku, ale aj v Anglicku, Holandsku, Francúzsku a v Taliansku.
 
Aktuálnu výstavu, ktorú autor predstavuje v Rožňave, už predtým prezentoval v Bonne, Budapešti, Pécsi a Debrecíne. Zároveň sa v Rožňave a na Slovensku prezentuje vôbec po prvýkrát. Autor svoje  diela nepovažuje za grafiky, ale cestokresby. Cesta okolo sveta na výstave začína v budapeštianskom byte a pokračuje zaujímavými miestami naprieč Európou do Ázie, Afriky, Ameriky, Austrálie a Oceánie. To, čo tvorbu Gézu Dámossyho skutočne inšpiruje, sú budovy a  ľudské tváre, čiže portréty zo sveta.
 
Prijmite naše pozvanie na dobrodružnú cestu okolo sveta, ktorú môžete zažiť naplno na výstave Obkreslený svet v dňoch 6.7. – 6.9.2017 v Galérii Baníckeho múzea v Rožňave, Nám. baníkov 25.
 
 
 
Kontakt:
Gabriella Badin
Banícke múzeum v Rožňave
Oddelenie propagácie
058/732 30 41, 0940 171 605, badin.gabriella@gmail.com
 
 
 
 

© Mesto Rožňava, 17. 7.  2017 Ing. Marek Krišťák, administrátor internetového portálu mesta
Publikované: 17.07.2017 06:50 hod.