Noc múzeí a galérií 2018

Záujem verejnosti o každoročné podujatie sa opäť potvrdil.

Rožňava, 22.05.2018

 

Aj Banícke múzeum v Rožňave bolo medzi takmer šesťdesiatkou múzeí a galérií na Slovensku, ktoré sa zapojili do každoročne organizovaného medzinárodného podujatia Noc múzeí a galérií 2018.

Toto podujatie sa začalo v piatok 18. mája 2018 už tradičným Andrássyho dňom III. tentoraz zameraným na dopravu. Deti materských a základných škôl začali prichádzať hneď od skorého rána. Pracovníci múzea ich previedli všetkými expozíciami v areáli Zážitkového centra Sentinel vrátane novej Expozície baníctva a hutníctva Gemera. Veľký záujem bol aj o prednášky venované téme historických vozidiel. Tí, ktorí bažili po väčšom množstve vedomostí, sa zastavili pri stánku s knihami a časopismi o doprave, alebo si prezreli dobové fotografie historických automobilov. Deti mali možnosť zúčastniť sa aj množstva ďalších aktivít. Najprv si na nádvorí prehliadli vystavené veterány, no už tradične bol veľký záujem o jazdu banským vláčikom. Mladšie deti si svoje zručnosti otestovali pri jazde zručnosti na odrážadlách, kolobežkách a bicykloch. Na stanovišti tvorivých dielní si vyrobili šiltovky a semafóry, a následne sa naučili ako správne poskytnúť prvú pomoc. K záveru dňa si aj široká verejnosť mala možnosť vypočuť prednášky. Andrássyho dňa III. sa zúčastnilo 897 detí a dospelých.

Hneď na druhý deň samotná Noc múzeí a galérií 2018 sa začala v neskorších popoludňajších hodinách o 17:00 hod. Hneď na jej začiatku sa návštevníkom predviedla viac než päťdesiatka veteránov a až potom sa rozpŕchli do expozícií v areáli Zážitkového centra Sentinel. Aj v tento deň premával banský vláčik. Akonáhle sa zotmelo, vypli sa hlavné svetlá a zažali fakle, návštevníci mohli vidieť múzeum aj z trochu inej perspektívy. Počas podujatia múzeum navštívilo 425 záujemcov a my veríme, že o rok si do Baníckeho múzea v Rožňave opäť nájdu cestu. 

 

 
Erika Hermélyi Gecelovská
Kontakt: Erika Hermélyi Gecelovská, Manažér kultúry
erika.hermelyi.gecelovska@gmail.com
Mob.: 0940 108 384
Banícke múzeum v Rožňave, Šafárikova 31, 048 01  Rožňava
www.banmuz.sk
 
 
 

 © Mesto Rožňava, 23. 5.  2018  Ing. Marek Krišťák, administrátor internetového portálu mesta

Publikované: 23.05.2018 08:43 hod.