KAPITOLY KU KRITIKE UMENIA NA SLOVENSKU

Prednáška Mgr. Silvie L. Čúzyovej, PhD. v Galérii Baníckeho múzea v Rožňave

 

Dňa 20. apríla 2018 sa konala v Galérii Baníckeho múzea v Rožňave prednáška s prezentáciou pod názvom Kapitoly ku kritike umenia na Slovensku. Prednášajúca Mgr. Silvia L. Čúzyová, PhD., ktorá je jednou z dlhoročných kurátorov výstavného projektu Rožňavské radiály, sa zaoberá  teóriou výtvarného umenia a prednáša aj na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave.  V rámci svojho umenovedného výskumu sa zaoberá  históriou kritiky umenia na Slovensku. Tieto svoje poznatky a zistenia nám odprezentovala na prednáške v Galérii pred odbornou aj laickou verejnosťou:

„Ak ste však milovníkom súčasného umenia, oslovuje vás najaktuálnejšie dianie a s očakávaním sledujete najhorúcejšie novinky v oblasti umenia, používajúceho „vizuálny aj významový jazyk“ súčasnosti - terajšej, aktuálnej, našej doby, stojíte možno pred problémom. V rámci súčasného umenia nie je totiž jednoduché, ani jednoznačné, oddeliť skutočné umelecké hodnoty od módnych výstrelkov.“

Práve pomocou týchto myšlienok o súčasnom umení v kontexte s  Modernou a Postmodernou nám priblížila význam a dôležitosť kritika umenia, ako nášho pomocníka pri zorientovaní sa v labyrinte umeleckej tvorby:

„Kritik umenia je tým odvážnym prvolezcom, hazardérom aj dobrodruhom, ktorý sa ako prvý zaoberá nejakým výtvarným dielom, fenoménom, novinkou. Nikto pred ním ešte v tomto teritóriu nebol (okrem samotného umelca, ale ten často nemá od svojho diela - pochopiteľne - náležitý odstup), jeho názor a formulácie sú často tie úplne prvé.“

Na prednáške sa zúčastnili v hojnom počte nie len umelci a mladí výtvarníci, ale aj  laická verejnosť z Rožňavy a okolia, ktorí po prednáške živo diskutovali.

 

Gabriella Badin

 


© Mesto Rožňava, 25. 4.  2018 Ing. Marek Krišťák, administrátor internetového portálu mesta

Publikované: 25.04.2018 11:03 hod.