ROŽŇAVA HOSTÍ EKOTOPFILM - ENVIROFILM, NAJSTARŠÍ ENVIRONMENTÁLNY FILMOVÝ FESTIVAL NA SVETE


Rožňava, 12. marca 2017 – Rožňava sa stala partnerom regionálnej tour Ekotopfilm - Envirofilm, Medzinárodného filmového festivalu zameraného na témy súvisiace s ekológiou, ochranou životného prostredia a trvalo udržateľným rozvojom. Prehliadku vybraných víťazných filmov budú môcť Rožňavčania vidieť 4. apríla v Mestskom divadle Actores. Vstup je zdarma.

Medzinárodný filmový festival Ekotopfilm - Envirofilm (ďalej len „Ekotopfilm - Envirofilm“) má takmer polstoročnú tradíciu. Na území bývalého Československa sa po prvýkrát uskutočnil už v roku 1974 a v máji tohto roku sa bude konať jeho 44. ročník. Počas jedného týždňa prinesie viac ako 100 filmov z celého sveta, bohatý sprievodný program tematických prezentácií, workshopov a diskusií. V poslednom ročníku sa na ňom zúčastnilo 35 spíkrov a viac ako 17 000 návštevníkov.

Regionálna tour festivalu Ekotopfilm - Envirofilm je celoročný projekt a jeho cieľom je priniesť do regiónov Slovenska najlepší výber filmov z aktuálneho ročníka. „Rožňava je v poradí ďalším mestom, kde prinášame naše regionálne festivaly a v spolupráci s mestami a samosprávami celkovo plánujeme navštíviť 50 slovenských miest,“ hovorí Peter Lím, generálny riaditeľ festivalu Ekotopfilm - Envirofilm a dodáva: „Cieľom festivalu je inšpiratívnym spôsobom meniť správanie spoločnosti vo vzťahu k životnému prostrediu a vytvoriť priestor k otvorenej diskusii o otázkach trvalo udržateľného rozvoja. Preto je dôležité prinášať tieto témy zrozumiteľne, atraktívne a zábavne čo najširšiemu publiku do všetkých regiónov. Verím, že pre ľudí z Rožňavy a okolia, charakteristickej svojou krásnou prírodou bude festival zaujímavý a motivujúci. Tešíme sa na každého milovníka prírody.“

Festival uvítal aj primátor mesta Rožňava Pavol Burdiga: Ochrana životného prostredia je v súčasnosti nevyhnutná požiadavka na našu spoločnosť. Preto som rád, že Rožňava je po prvýkrát zapojená do festivalu Ekotopfilm a môže takto šíriť osvetu v danej oblasti. V Rožňave sa snažíme prispievať k ochrane životného prostredia projektami zameranými na aktivity podporujúce triedený zber odpadov a revitalizáciu zelene. Zapájame sa do rôznych iniciatív ako je napríklad Európsky týždeň mobility, budovanie zelených oáz, máme niekoľko Zelených škôl, čistíme nelegálne skládky odpadu a v minulom roku sme medzi prvými mestami na Slovensku zaviedli pravidelný zber biologicky rozložiteľného komunálneho odpadu zo záhrad a parkov. Verím, že kvalitný filmový program festivalu rozprúdi debatu aj medzi najmladšou generáciou a prinesie očakávané výsledky. Týmto pozývam všetkých občanov na pestrý večerný program, kde je možnosť zapojiť sa do diskusie o EKO problémoch nášho okolia.“

Ekotopfilm - Envirofilm sa bude konať v utorok 4. apríla v rožňavskom Mestskom divadle Actores. Jeho program začína doobeda Junior festivalom, ktorý je určený žiakom a študentom základných a stredných škôl. Festival pokračuje večerným programom určeným pre širokú verejnosť. Popri premietaní piatich víťazných filmov je pripravený aj sprievodný program „mimo plátna“ s názvom Ako dostať Slovensko na európsku úroveň. Hosťami budú Stanislav Ďuriček a Peter Krasnec. „Filmový festival považujeme za najväčšie eko-podujatie svojho druhu v histórii Slovenska a veľmi nás teší, že sme už druhý rok jeho aktívnou súčasťou. Slovensko je totiž v recyklácii na chvoste európskych krajín. Recyklujeme iba 12 % odpadu. Nórsko 99 %. Aj preto sme v mestách, kde naša spoločnosť zabezpečuje triedený zber odpadu a stará sa o recykláciu, pripravili počas festivalu vlastný zážitkový program pre deti a verejnosť,“ povedal Michal Sebíň, riaditeľ spoločnosti NATUR-PACK.
 
Vstup na festival je ZDARMA. Viac info nájdete na: www.ekotopfilm.sk
 
pdf icon
Ekotopfilm
(PDF, 850 kB)

 

 


© Mesto Rožňava, 14. 3. 2017 Mgr. Lenka Leštáková Odbor školstva, kultúry, mládeže a športu , Mestský úrad Rožňava

Publikované: 14.03.2017 13:30 hod.